пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy albo kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Bardzo wysokie, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby przesłania pobliskie domy oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie rosłe a zarazem wąskie to w cieniu powinno się je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego a także klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być utrudnione.

Nic tak nie uwydatni projektu trawy czy tez kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych grządkach, małe krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Ślicznie przycięty nieduży żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie względnie postawne zielone ogrodzenia wolno uzyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy mogą być dużo bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także należny go redukować, wszak jego zmianę Fastigiata Robusta można odłożyć samopas.Będzie migiem rósł tudzież zachowa kolumnowy zarys.

Jeśli wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre z cienioznośnych wariantów maja zmianie o złotawych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu oczywiste w słońcu, jednakowoż nawet w chłodu korona drzewa pozostają dość jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий